Daily Announcements

DAILY ANNOUNCEMENTS
Friday, February 16, 2018

1.  The school counseling office is offering a small group on becoming a better student.  Topics will include: time management, test anxiety, organization, and test taking tips among others.  Please see Mrs. Jordan to sign up.

2.  Finals are scheduled for Thursday, February 22 and Friday, February 23.  Both days have early dismissal times. Please remember that buses will run their normal schedules these two days.

3.  Attention Girls JV basketball players: please turn your uniforms in to Mr. Carbajal as soon as possible to avoid the cost of the uniform being added to your student account.

4. Tonight’s Boys Basketball game versus North Scott will be a red out in honor of NS Sophomore SJ Madden, who passed away this week.  Tipoff is at 7:30 in Yourd and it is also senior night.  Please spread the word and encourage everyone to wear red, his favorite color!

Activities for Today
CHS B V WR (A) IHSAA State Wrestling @ Wells Fargo Arena – 9:00
CHS B FR/SO/V BKB (H) North Scott – 4:15/6:00/7:30

Lunch for Today
Fish Sandwich and Tri Taters
Ethnic Lunch
Sesame Chicken, Rice, and Stir Fry Vegetables

 

          



 

 

 



Archery Club - Brian Johnson
Art Club - Joann Winkler
Band - Joshua Hahn & Amanda Wortham
Book Club - Addison Bartlett
Chess Club - Kevin Trettin
Choir - Karl Wolf &Maureen Pollpeter
Color Guard - Sara Ketelsen
Drama - Tom Stewart
Engineering Club - Ted Lamb
Family & Consumer Science Club - Rebecca Barnes
FBLA - Donna DeAngelis
History Club - Josh Hollister & Bill Misiewicz
Intramural Club - Trina Cewe
Letterman's Club - Bill Misiewicz & Tony Smith
National Honor Society - Sue Schrader
Newspaper - Madella Deffer
Orchestra - Greg Marston
Quiz Bowl -  Sue Schrader
RSVP - Amanda Steines
SADD - Melissa Dohrn
Science Club - Spencer Mesick
Speak Up! - Karl Wolf
Speech - Tom Stewart & Madella Deffer
Special Olympics - Mary Beth Kokjohn & Lori Boerema
Student Council - Jason Endress
Student Ventures - Andy Haan
Trap Shooting - Brian Johnson
World Language Club - Addison Bartlett
Yearbook - Emmalynn Omaits
 
Freshman Class Advisor - TBD
Sophomore Class Advisors - Rebecca Barnes & Tia Frye
Junior Class Advisors - Lisa Reeg & Jennifer Kasterke
Senior Class Advisors - Sue Schrader & Erin Hansen
 
Cross Country Coach - Wes Golden
Girls Swim Coach - Albert Hayton
Boys Swim Coach - Albert Hayton
Volleyball Coach - Mark Massey
Boys Golf Coach - Paul Niedermeyer
Girls Golf Coach - Dan Sullivan
Football Coach - Lee Camp
Cheerleading Coach - Ali Capriola
Boys Basketball Coach - Nick Lawrence
Girls Basketball Coach - Andrew Eberhart
Wrestling Coach - JD Lueders
Bowling Coach - Mark Richardson
Girls Tennis Coach - Cindy Rasche
Boys Tennis Coach - Jonathan Mitchell
Boys Soccer Coach - Matt Hagge
Girls Soccer Coach - Bill Feaster & Spencer Mesick
Boys Track Coach - Tony Smith
Girls Track Coach - TBD
Boys Baseball Coach - Kevin Cunningham
Girls Softball Coach - Emily Hoague